افزونه Table of Contents Plus فهرست بندی محتوا در وردپرس

افزونه Table of Contents Plus
آموزش ها 12 آذر 1399

افزونه Table of Contents Plus یکی از بهترین افزونه های وردپرس است که به کاربران این امکان را می دهد تا به سریع ترین و راحت ترین روش ممکن، فهرست مطالب به سبک ویکی پدیا را به نوشته ها و برگه های سایت وردپرس خود اضافه کنند.

ایجاد فهرست مطالب در نوشته ها و مقالات طولانی باعث می شود خوانندگان یک دید کلی از مطالبی که در مقاله وجود دارد، به دست آورند و بتوانند مستقیماً به بخش مورد علاقه خود پرش کنند. به این ترتیب تجربه کاربری بهتری ایجاد می شود.

از طرف دیگر فهرست بندی مطالب از نظر گوگل نیز اهمیت دارد. گوگل برای مقالات دارای فهرست، لینک هایی را در توضیحات متای نتایج جستجو قرار می دهد که مستقیماً به عناوین درون فهرست اشاره می کند. به این ترتیب کاربران به بلوکی از مطالب ارسال می شوند که بیشترین همخوانی را با ترم جستجوی آنها دارد.

افزونه Table of Contents Plus در سال 2012 عرضه شد و به سرعت به یکی از محبوب ترین افزونه های فهرست بندی مطالب وردپرس تبدیل گردید. این افزونه یک فهرست مطالب (TOC) را به طور خودکار برای صفحات طولانی (و انواع پست های سفارشی) ایجاد می کند. همچنین می تواند صفحات و / یا دسته بندی های نقشه سایت را در کل سایت شما تولید کند.

اگرچه شما می توانید فهرست محتوا را به صورت دستی به سایت وردپرس خود اضافه کنید که در مقاله ساخت انکر لینک در وردپرس نحوه انجام آن به صورت کامل توضیح داده شده است، اما این کار اندکی سخت و زمان بر است. به جای آن می توانید از افزونه هایی مانند این افزونه و افزونه Easy Table of Contents استفاده کنید.

در این مقاله افزونه Table of Contents Plus را مورد بررسی قرار داده و نحوه کار با آن را آموزش خواهیم داد.

آموزش افزونه Table of Contents Plus و ساخت فهرست مطالب در وردپرس

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه، در منوی تنظیمات پیشخوان وردپرس زیرمنوی جدیدی به نام +TOC اضافه می شود. با کلیک بر روی این زیرمنو صفحه تنظیمات افزونه Table of Contents Plus مشابه شکل زیر نشان داده می شود.

افزونه Table of Contents Plus

 

همانطور که بالای صفحه سمت چپ مشاهده می کنید، این افزونه از سه تب مختلف تشکیل شده است. در ادامه آموزش به بررسی این تب ها می پردازیم.

تنظیمات اصلی افزونه Table of Contents Plus

تب Main Options از سه قسمت مختلف تشکیل شده است که شامل General (لیبل آن درج نشده است اما بیشترین گزینه های پیکربندی را شامل می شود)، Appearance و Advanced است.

گزینه هایی که در بخش General تنظیمات افزونه Table of Contents Plus قرار دارند شامل موارد زیر هستند:

افزونه Table of Contents Plus

 

Position: در این قسمت می توانید مکان قرار گیری فهرست مطالب را انتخاب کنید. گزینه هایی که می توانید در این بخش آنها را انتخاب کنید شامل موارد زیر است:

  • قبل از اولین عنوان
  • بعد از اولین عنوان
  • بالای محتوا
  • پایین محتوا

Show when: عددی که در این قسمت وارد می کنید نشان دهنده حداقل تعداد عنوان هایی که محتوا باید داشته باشد تا فهرست مطالب برای آن به صورت خودکار ایجاد شود. به این ترتیب می توانید فهرست مطالب را در نوشته های کوتاه نشان ندهید.

Auto insert for the following content types: در این قسمت نوع پست هایی که می خواهید افزونه Table of Contents Plus به صورت خودکار برای آنها فهرست ایجاد کند را مشخص کنید.

Heading text: اگر می خواهید فهرست مطالب شما دارای عنوان باشد در این قسمت می توانید تنظیمات آن را انجام دهید. کافی است باکس Show title on top of the table of contents را فعال کرده و در قسمت پایین آن عنوان دلخواهی را وارد کنید. افزونه Table of Contents Plus به صورت پیش فرض عنوان Contents را در این قسمت قرار داده است. شما می توانید آن را با هر متن فارسی دلخواهی عوض کنید.

Allow the user to toggle the visibility of the table of contents: با فعال کردن این گزینه کاربران می توانند فهرست مطالب را آشکار/پنهان کنند.

Show text: در این قسمت می توانید یک متن فارسی برای نشان دادن جدول وارد کنید. کاربران با کلیک بر روی این متن جدول را ظاهر می کنند.

Hide text: در این قسمت می توانید یک متن فارسی برای پنهان کردن جدول وارد کنید. کاربران با کلیک بر روی این متن جدول را پنهان می کنند.

Hide the table of contents initially: با فعال کردن این گزینه جدول هنگام بارگذاری صفحه در ابتدا پنهان است.

Show hierarchy: با فعال کردن این گزینه می توانید آیتم های فهرست را به صورت سلسله مراتبی نمایش دهید.

Number list items: فعال کردن این گزینه باعث می شود آیتم های موجود در فهرست شماره گذاری شوند.

Enable smooth scroll effect: با فعال کردن این گزینه، هنگامی که کاربر روی متن انکور موجود در فهرست کلیک کنید، به جای پرش به صورت اسکرول نرم به محل مورد نظر خود می رسد.

گزینه هایی که در بخش Appearance تنظیمات افزونه Table of Contents Plus قرار دارند مربوط به پیکربندی ظاهر فهرست هستند و شامل موارد زیر می باشند:

افزونه Table of Contents Plus

 

Width: در این قسمت می توانید عرض فهرست را مشخص کنید. شما می توانید عرض فهرست را به صورت پیکسل، درصد یا یک عرض دلخواه تنظیم کنید.

Wrapping: در این قسمت می توانید جهت قرار گیری جدول را تعیین کنید.

Font size: اندازه فونت آیتم های جدول را از این قسمت می توانید تنظیم کنید.

Presentation: افزونه Table of Contents Plus پنج طرح مختلف برای فهرست مطالب ارائه کرده است که می توانید یکی از آنها را با توجه به نیازهای سایت خود انتخاب کنید.  همچنین یک گزینه Custom دارد که با انتخاب آن می توانید طرح مورد نظر خود را از ابتدا بسازید.

تنظیمات بخش Advanced در حالت اولیه پنهان هستند. برای آشکار شدن آنها روی لینک (show) کلیک کنید.

گزینه هایی که در بخش Advanced تنظیمات افزونه Table of Contents Plus قرار دارند شامل موارد زیر هستند:

افزونه Table of Contents Plus

 

Lowercase: برای اطمینان از اینکه متن های انکور در فهرست به حروف کوچک انگیسی نوشته می شوند، این گزینه را فعال کنید. این فیلد بیشتر مناسب انگلیسی زبانان است.

Hyphenate: با انتخاب این گزینه در متن های انکور از – به جای _ استفاده می شود.

Include homepage: با انتخاب این گزینه فهرست مطالب در صفحه اصلی وب سایت نمایش داده می شود.

Exclude CSS file: اگر این گزینه را انتخاب کنید، استایل های CSS این افزونه بارگذاری نمی شود. بنابراین گزینه های appearance که در بخش فوق تنظیمات آن را انجام دادید اعمال نمی گردد.

Preserve theme bullets: نگه داشتن بالت های قالب در کنار آیتم های فهرست. اگر قالبی که برای فهرست مطالب انتخاب کرده اید شامل تصویر پس زمینه برای المان های نامرتب لیست باشد می توانید این قابلیت را برای پشتیبانی از آنها فعال کنید.

Heading levels: تگ های عنوانی که در این قسمت وارد می کنید، به صورت خودکار توسط افزونه در فهرست مطالب قرار داده می شوند.

Exclude headings: در این قسمت می توانید عنوان هایی که می خواهید در فهرست مطالب نشان داده نشوند را انتخاب کنید. اگر می خواهید چند عنوان را وارد کنید از “|” برای جدا کردن آنها استفاده کنید.

اگر می خواهید عنوان هایی که شامل عبارت خاصی هستند را مستثنی کنید، آن عبارت را بین * * قرار دهید مانند *میوه رژیمی*.

Restrict path: این قسمت ساخت فهرست مطالب را محدود به صفحاتی می کند که با مسیر وارد شده مطابقت داشته باشند. این مسیر از root سایت شما است و همیشه با / شروع می شود.

در انتها روی دکمه Update Options کلیک کنید.

تنظیمات نقشه سایت

تب بعدی در صفحه تنظیمات افزونه Table of Contents Plus مربوط به تب Sitemap یا نقشه سایت است. برای آشنایی با دیگر افزونه هایی که می توانید برای ساخت نقشه سایت از آنها استفاده کنید، به مقاله بهترین افزونه های نقشه سایت وردپرس مراجعه کنید.

با استفاده از این افزونه می توانید به صورت خودکار یک نقشه سایت از تمام صفحات و دسته های سایت خود بسازید. کافی است یک صفحه برای نقشه سایت ساخته و شورت کد [sitemap] را در آن قرار دهید. به این ترتیب لیست کاملی از تمام صفحات و دسته های سایت شما به صورت فهرست در نقشه سایت آورده می شود.

افزونه Table of Contents Plus

 

گزینه هایی که در افزونه Table of Contents Plus برای پیکربندی تنظیمات نقشه سایت قرار داده شده است عبارت است از:

  • Show page listing: نمایش لیست برگه ها در نقشه سایت
  • Show category listing: نمایش لیست دسته ها در نقشه سایت
  • Heading type: تنظیم تگ عنوان برای تیترهای درون نقشه سایت
  • Pages label: تنظیم لیبل بخش برگه ها
  • Categories label: تنظیم لیبل بخش دسته بندی ها

شورت کدها در افزونه Table of Contents Plus

این افزونه طوری طراحی شده است که کار با آن ساده و سریع بوده و برای هیچ عملکردی نیاز به وارد کردن شورت کد نباشد. با این حال استفاده از شورت کد به شما امکان می دهد تا بتوانید کنترل کامل روی موقعیت قرارگیری فهرست مطالب در صفحه داشته باشید. شورت کدهای زیر را می توانید در این افزونه استفاده کنید.

[toc]: با استفاده از این شورت کد می توانید فهرست مطالب را در هر جایی از سایت خود که بخواهید وارد کنید. این شورت کد برای سایت هایی که تنها برای صفحات محدودی نیاز به فهرست دارند، مفید است.

 

[no_toc]: این شورت کد به شما اجازه می دهد فهرست مطالب را برای یک نوشته، برگه یا هر نوع پست سفارشی که بخواهید، غیرفعال کنید.

[sitemap]: لیستی از تمام صفحات و دسته های موجود در سایت شما برای نقشه سایت فراهم می کند. شما از این شورت کد می توانید در هر ناحیه ابزارک متنی استفاده کنید.

[sitemap_pages]: به شما اجازه می دهد که برای نقشه سایت تنها از صفحات لیست ایجاد کنید.

[sitemap_categories]: به شما امکان می دهد که برای نقشه سایت تنها از دسته ها لیست بسازید.

[sitemap_posts]: این شورت کد به شما اجازه می دهد لیستی از تمام نوشته های منتشر شده در سایت خود برای نقشه سایت تهیه کنید.

امتیاز 5 از 1 رأی‌
افزونه Table of Contents Plus فهرست بندی محتوا در وردپرس

برای ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.